Programy do wideokonferencji

Video Konferencja

Pandemia Coronowirusa (COVID-19) wywróciła nam trochę rzeczywistość do góry nogami. Całe społeczeństwo stanęło przed sporym wyzwaniem zarówno pod względem społecznym, jak i gospodarczym. Firmy, by pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się Coronawirusa szukają rozwiązań umożliwiających swoim pracownikom pracę zdalną, jednocześnie ograniczając jego wpływ na spowolnienie ich produktywności. Programy do wideokonferencji stanowią jedno z rozwiązań umożliwiającym przedsiębiorstwom i instytucjom zorganizowanie spotkania z uczestnikami znajdującymi się w wielu różnych lokalizacjach.  

Dzięki szybkiemu rozwojowi technologicznemu, programy do wideokonferencji stały się narzędziem dostępnym, niedrogim, które z łatwością mogą służyć nie tylko rozwojowi nowoczesnego miejsca pracy, ale również rozwojowi nowoczesnego systemu edukacji. 

Na rynku jest bardzo bogaty i różnorodny wybór oprogramowania do wideokonferencji, zarówno w wersjach płatnych, jak i bezpłatnych. Dla kogoś kto wcześniej nie korzystał z takich rozwiązań, dokonanie najlepszego dla siebie wyboru może okazać się niełatwym zadaniem. 

O czym pamiętać przy wyborze programu do wideokonferencji

Przy wyborze pamiętajmy przede wszystkim do jakiego celu ma nam służyć. Czy będziemy przedstawiać prezentacje i potrzebujemy udostępnić ekran innym uczestnikom spotkania? Czy potrzebujemy nagrywać spotkania? Czy wsparciem byłaby biała elektroniczna tablica, na której będziemy mogli przedstawiać nasze pomysły i idee? Czy jednak wystarczyłaby jedynie możliwość spotkania się na wizji z kilkoma osobami jednocześnie? I na przykład Skype, który jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań do wideokonferencji regularnie używanych przez małe i średnie firmy, byłby tu w zupełności wystarczający.

Podstawowe funkcje programów do  wideokonferencji 

Udostępnianie ekranu

Umożliwia użytkownikowi przeglądanie ekranu i aktywności innego użytkownika w czasie rzeczywistym. Ta funkcja jest bardzo użyteczna i zawarta w większości samodzielnych rozwiązań do wideokonferencji.

Nagrywanie

Pozwala uczestnikom konferencji nagrywać audio i wideo do późniejszego przejrzenia. Niektóre rozwiązania pozwalają również użytkownikom na emisję wcześniej nagranych treści lub automatyczne odtwarzanie wiadomości dla uczestników.

Czat w aplikacji

Zapewnia zintegrowaną funkcję rozmowy tekstowej, dzięki czemu uczestnicy spotkania mogą rozmawiać z grupą. Prywatny czat w aplikacji pozwala użytkownikom czatować jeden na jednego lub z wybranymi członkami grupy.

Wirtualna tablica

Zapewnia prostą przestrzeń na ekranie, na której uczestnicy spotkania mogą pisać notatki lub rysować proste diagramy, aby dzielić się nimi z innymi uczestnikami spotkania. Są one zazwyczaj widoczne dla wszystkich uczestników spotkania.

Integracja kalendarza

Usprawnia proces organizowania wideokonferencji, pozwalając odbiorcom zaproszeń automatycznie dodawać wydarzenie do swoich kalendarzy roboczych. Większość głównych aplikacji kalendarza jest zwykle obsługiwana (np. Outlook).

Jakość usług (QoS)

Funkcje QoS pomagają nadać priorytet ruchowi podczas wideokonferencji w sieciach lokalnych (i za pośrednictwem lokalnego sprzętu, takiego jak routery), aby zapewnić, że jakość dźwięku i obrazu nie zostanie obniżona przez ograniczenia przepustowości sieci.

Kompatybilność SIP

Zgodność z protokołem SIP (Session Initiation Protocol) pomaga zapewnić płynne działanie oprogramowania do wideokonferencji z telefonami stacjonarnymi zgodnymi z SIP firmy.

Moderacja spotkania​

Pozwala gospodarzom konferencji wykonywać takie czynności, jak dodawanie, upuszczanie i wyciszanie uczestników. Choć narzędzia sprzedawane częściej jako rozwiązania „spotkań online” są dostępne na niektórych platformach do wideokonferencji.

ZESTAWIENIE DARMOWYCH OPROGRAMOWAŃ DO WIDEOKONFERENCJI

Przeszukując internet znajdziesz wiele oprogramowań do wideokonferencji, zarówno płatnych jak i darmowych. Wiele funkcji w oferowanych darmowych wersjach jest w zupełności wystarczająca i nie ma konieczności sięgania po płatne i bardziej zaawansowane możliwości. Warto jednak pamiętać, że niektóre z nich, mogą mieć swoje ograniczenia, takie jak na przykład limitowany czas spotkania. 

Poniżej prezentuje zestawienie najbardziej popularnych darmowych programów do wideokonferencji, biorąc pod uwagę takie informacje jak: 

  • maksymalna ilość uczestników, jaka może wziąć udział w wideokonferencji;
  • ewentualne ograniczenia czasu spotkania lub jego brak;
  • ilość możliwych spotkań;
  • istnienie możliwości moderacji spotkania (host);
  • udostępnianie ekranu pozostałym uczestnikami spotkania; 
  • nagrywania spotkania;
  • dostępność w polskiej wersji językowej;

Mam nadzieję, że ułatwi ono dokonanie Tobie wyboru oprogramowania, dostosowanego do Twoich potrzeb, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Zestawienie najbardziej popularnych oprogramowań do wideokonferencji, które oferują bezpłatne użytkowanie POBIERZ

Darmowe i płatne rozwiązania do wideokonferencji

Abyś mógł zaoszczędzić swój czas na poszukiwaniach w internecie, w poniższej tabeli znajdują się najbardziej popularne programy do wideokonferencji wraz z bezpośrednimi linkami do stron. Przy płatnych rozwiązań podałam maksymalną ilość osób, jaka może uczestniczyć w wideokonferencji w danym oprogramowaniu.

Darmowe rozwiązania do wideokonferencji

Płatne rozwiązania do wideokonferencji

Niektóre potencjalne problemy, o których warto pamiętać

O korzyściach wykorzystywania programów do wideokonferencji, wydaje się, że nie trzeba wspominać. Ulepszona współpraca, oszczędność kosztów, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, poprzez zmniejszenie konieczności dojazdu samochodem do miejsca spotkania, oszczędność czasu. 

To tylko kilka plusów. Jednak warto również pamiętać o możliwości wystąpienia potencjalnych problemów. Mogą dotyczyć one na przykład przepustowości sieci. Przepustowość potrzebna do wideokonferencji może być znacząca. Może to zwiększyć koszty usługodawcy internetowego firmy. W niektórych przypadkach może wymagać aktualizacji wewnętrznego sprzętu sieciowego firmy.

Drugim potencjalnym problemem, na który warto zwrócić uwagę to bezpieczeństwo IT. Platformy wideokonferencyjne mogą wprowadzać złożoności z punktu widzenia bezpieczeństwa IT. Na przykład firmy, które polegają na usługach VPN do zabezpieczania zdalnego dostępu, mogą potrzebować zbadania innych rozwiązań, jeśli ich dostawca VPN jest niezgodny z ich rozwiązaniem konferencyjnym.

Jeśli przedstawione tu informacje stały się dla Ciebie wartościowe i użyteczne, bądź też pominęłam jakąś  wartościową aplikację, o której warto byłoby tu wspomnieć, proszę napisz w komentarzu.

Owocnych spotkań on-line!

 Źródło: https://www.softwareadvice.com/video-conferencing/#buyers-guide

Programy do wideokonferencji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Przewiń do góry